top of page
  • kwiatyagaty

Jak dbać o las w słoiku?

Zaktualizowano: 1 cze 2022

Dostaliście las w słoiku, lub zrobiliście go i nie wiecie jak go pielęgnować? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.


Kluczem do prawidłowego wzrostu lasu w szkle jest miejsce i stopniowa stabilizacja. Bardzo dużo lasów w słoikach z czasem całkowicie umiera, jeśli na początku o nie prawidłowo nie zadbamy.


Gdzie postawić las w słoiku?


Po pierwsze nie stawiajmy go na parapecie, w pełnym słońcu! Jest to częsty błąd. Słońce w tym miejscu będzie zazwyczaj dla lasu za ostre. Zaszkodzić mu też może chłód od okna (w zimie), lub zbyt wysoka temperatura słońca (w lecie). Najlepszym miejscem dla lasu, będzie miejsce ze słońcem rozproszonym, ale nie bezpośrednim. Takimi miejscami może być biurko, stół, lub regał/półka.


Las w słoiku - pielęgnacja


Jak więc dbać o las w słoiku? Bardzo istotne w początkowej fazie życia lasu, jest też jego wietrzenie. Wyobraźcie sobie, że żyjecie sobie Polsce, gdzie mamy klimat umiarkowany, a nagle ktoś przenosi Was do lasu deszczowego - czyli tam gdzie klimat jest bardzo wilgotny, powietrze gęste i duszne, a temperatura wysoka. To byłby dla nas szok i bez adaptacji nasz organizm zareagowałby bardzo źle. Tak samo jest z roślinami. Musimy dać im czas, by stworzyły swój specyficzny mikroklimat i przyzwyczaiły się do życia w zamkniętym słoiku. Pomożemy im wietrząc las codziennie (odkrywając korek) na ok. 2 h. Czas stabilizacji lasu w słoiku jest indywidualny w każdym przypadku. Zazwyczaj las stabilizuje się ok. 1-2 miesięcy, po czym możemy go całkowicie zamknąć. Na początku możemy odkrywać pokrywkę na 2 godziny, a z czasem coraz krócej. Prawidłowa pielęgnacja lasu w słoiku, szczególnie na początku, jest bardzo ważna.


Las w słoiku - pleśń - co robić?


Musimy również uważnie obserwować nasz las. Jeśli zauważymy objawy pleśni w ziemii lub na roślinach, usuwamy zainfekowane liście lub dodajemy pół łyżeczki cynamonu na wierzchnią warstwę gleby. "Mgła" w środku, oznacza, że las trzeba wywietrzyć. Kropelki wody na ściankach są normalne, lecz ich zbyt duża ilość ponownie powinna nas skłonić do wietrzenia lasu.


Las w słoiku - jak często podlewać?

Oklapnięte rośliny mogą oznaczać, że las wymaga podlania. Musimy jednak sprawdzić (np. patyczkiem), czy ziemia w środku jest sucha. Rozrastające się rośliny przycinamy. Las w słoiku początkowo podlewamy ok. raz na miesiąc, mniej więcej łyżeczką wody, lub pipetą 5 ml, z czasem będziemy go podlewać bardzo rzadko.


Jeśli jednak chcecie zamówić gotowy zestaw, lub gotowy las w słoiku, piszcie do nas:


pielęgnacja lasu w słoiku

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page